Бойові мистецтва і типи статури: особливості вибору

Тіло – вантаж, котрий несеш все життя. Чим він важчий, тим коротша подорож.

Арнолд Глазгоу

Обирати стиль бойового мистецтва можна враховуючи різні аспекти – ціль занять, напрям підготовки, вік, а також особливості статури.

Вважається, що всі люди від народження мають один із трьох типів тілобудови (соматотипів): мезоморфний, ектоморфний і ендоморфний. На переконання автора цієї теорії Вільяма Шелдона, «чисті» соматотипи зустрічаються вкрай рідко, але від того, який із них в людини переважає, залежать її спортивні успіхи.

Розглядаючи статуру людини в дитячому віці, можна визначити який соматотип у ній переважає і, відповідно, який вид єдиноборств буде найкращим для неї.

Єдиноборства для людей ектоморфного типу Ектоморф – худорляві від природи:

  • худі і довгі руки та ноги;
  • вузькі плечі та грудна клітка;
  • низький рівень підшкірного жиру;
  • низькі силові показники;
  • швидкий метаболізм.

Тай чи чуан (тай цзи цюань)

Китайське бойове мистецтво, в основі якого стабільність, баланс, рівновага – найбільш підходяще для худорлявих людей. Цей вид єдиноборств базується на комплексі плавних рухів, застосування котрих навчить всі Ваші м’язи працювати згуртовано. Справжні школи тай чи чуан також дозволяють своїм учням освоїти багато різних видів зброї, навіть двосторонній гострий меч.

Ушу

Китайський стиль єдиноборств, більше відомий як кунг фу. З-поміж трьохсот різновидів ушу, стиль він чун (юнчунь, «вічна весна») найкраще підходить для людей із недостатком ваги та габаритів. Цей вид бойових мистецтв дозволяє людині із тендітною статурою, за рахунок ураження чуттєвих частин тіла (очей, горла, паху і специфічних нервових точок), перемогти більш габаритного суперника. Ушу не потребує особливої гнучкості, оскільки більшість ударів низькі (удари в колінні чашечки або гомілки).

Таеквондо (теквондо, тхеквондо)

Корейське бойове мистецтво, найбільш відоме різноманіттю своїх високих ефектних ударів, тому для нього навіть бажано бути худорлявим і легким. У цьому стилі під час сутички акцентується увага більше на ногах, ніж на кулаках. Звичними є удари в голову, тому спортсмен повинен піднімати ноги мінімум до рівня обличчя супротивника. На заняттях можна отримати кілька болючих ударів, але в цілому контакти не бувають дуже жорсткими. До того ж, заняття з таеквондо – це не тільки тренування у спарингу, розбивання дощок та цеглин руками й ногами – теж частина тренувального процесу.

Кікбоксинг

Американський стиль бойових мистецтв, найкраще підходить для міцних і цілеспрямованих людей, які можуть миттєво ухилятися від ударів противника і ще швидше атакувати. Звичайне заняття з кікбоксингу – це тренування на боксерському рингу, комплекс ударів ногами і кулаками та бажання суперників відправити один одного в нок-аут.

Стилі бойових мистецтв для мезоморфів Мезоморф – м’язисті і спортивні:

  • широкі плечі і грудна клітка;
  • високі силові показники;
  • швидкий метаболізм;
  • швидкий ріст м’язів при тренуваннях;
  • бажання постійно рухатися.

Айкідо

У цьому стилі єдиноборств немає виснажливих ударів руками та ногами. Його основний принцип – це використання власної енергії суперника проти нього самого. Для знешкодження противника застосовуються замки на зап’ястя або захвати рук, за допомогою яких також можна відкинути опонента назад. Айкідо найкраще підходить для людей атлетичної статури, оскільки більшість атакуючих дій набагато ефективніші при наявності розвиненої мускулатури.

Ескрима (арніс і калі – два пов’язаних стилі)

Філіпінське бойове мистецтво, свого роду форма сучасного фехтування. Цей стиль поєднує дванадцять основних ударів, які завдаються парою дерев’яних бойових палок, тому вимагає гнучкої та міцної статури, яка й формується при таких заняттях. Проте тут використовують і техніки без зброї, коли ударів завдають ногами і кулаками, а також роблять пастки і захвати.

Кендо

Японське бойове мистецтво, основними реквізитами якого є бамбуковий меч та одяг самурая. Удари в цьому стилі наносяться в шию і голову противника, а тіло обладнане спеціальним захистом, схожим на лицарську броню. Швидкість, міцні плечі і руки – необхідні атрибути бійців на мечах, тому м’язиста худорлява статура буде ідеальною для цього виду єдиноборств.

Муай тай (тайський бокс)

Тайське контактне бойове мистецтво, в якому задіяні різні техніки ударів: руками, ногами, колінами та ліктями. Цей вид єдиноборств розвиває силу, витривалість, зміцнює всі групи м’язів. Найбільше підходить для людей атлетичної тілобудови з розвиненою мускулатурою та для тих, хто прагне досягти привабливої фігури. До того ж цей вид єдиноборств називають найбільш ефективним для захисту у вуличних сутичках.

Ендоморф – схильні до повнотиБойові мистецтва для людей з ендоморфною статурою:

  • широкий кістяк і масивні кінцівки;
  • короткі руки і ноги, широка талія і бедра;
  • низькі силові показники;
  • уповільнений метаболізм;
  • тип тіла округлий, грушеподібний.

Дзюдо

Японське бойове мистецтво, основна ціль якого – порушити рівновагу противника і збити його з ніг. Кремезні люди мають тут перевагу в обороні, оскільки додаткова вага допомагає стійкості на рингу. Задишка під час занять, яка проявляється у більшості людей цієї статури, не буде проблемою на початкових стадіях, коли відпрацьовуються захвати, прийоми в сутичках та правильні падіння. Для досягнення вищого рівня майстерності доведеться розвивати витривалість.

Карате

Катате поєднує в собі різні бойові методи – від бою руками до технік зі зброєю, включаючи нунчаки. У цьому стилі не використовуються захвати і кидки, проте кремезні люди все ж мають тут перевагу. Завдяки своїй міцності на стійкості вони із більшою силою завдають ударів і блокують їх. Проте серед різновидів карате є надто болючі стилі – серед них «кенпо», «кемпо», «американський фрістайл» та «повний контакт».

Серіндзі-кемпо

Цей боксерський стиль карате найкраще підходить габаритним людям, оскільки використовує серію боксерських ударів, де стійкість на рингу набагато важливіша, ніж міцні кулаки. До того ж, міцна статура краще сприятиме засвоєнню технік ухиляння від ударів суперника.

Джиу-джитсу (дзюдзюцу)

Японська техніка з багатьма небезпечними прийомами нападу та захисту є найбільш нещадною. Вона розроблялася спеціально для навчання обеззброєної людини знешкоджати солдатів зі зброєю. Освоїти джиу-джитсу легше гнучким і витривалим людям, які звикли до навантажень.

У будь-якому випадку, не варто боротися з собою. Пам’ятайте, найкращого результату завжди досягається в улюбленій справі. Обирайте бойове мистецтво за власними вподобаннями та отримуйте радість від тренувань в улюбленому спортивному клубі.